dekoracja okien na święta
Blog,  News

Piękne okna na święta – TOP 5 DIY

Udekorowanie okien na Boże Narodzenie jest sposobem na szybkie wprowadzenie świątecznego klimatu i cudownej atmosfery do Twojego domu. Przedstawiamy pięć pomysłów z Pinterest na dekoracje okienne, które możesz wykonać razem z dziećmi.

Czas świątecznych przygotowań to zwykle czas pośpiechu. Proponujemy, aby w tym roku znaleźć chwilę na wykonanie pięknych dekoracji okien samodzielnie, lub wraz z dziećmi. Dzięki chwili spędzonej z nimi na dekorowaniu i ozdabianiu okien, włączamy je w nasz dorosły świat. Ich wkład w dekorowanie będzie dla nich prawdziwym skarbem. Poczują, że ich praca jest ważna, a ich skupienie się na takich czynnościach jak wycinanie, malowanie i sklejanie ozdób przyniesie szybko widoczne, zachwycające efekty. Oto propozycje dekoracji okiennych DIY do wykonania z dziećmi w domowym zaciszu.

Bożonarodzeniowe gwiazdy z bibuły.

Piękne i okazałe gwiazdy można wykonać wg prostego szablonu z bibuły, papieru do pakowania prezentów, a nawet z szarego papieru pakowego. Prostsze gwiazdy mogą wykonać samodzielnie nawet młodsze, kilkuletnie dzieci. Do większych i bardziej skomplikowanych wzorów przyda się nasza asysta. Zawieszone w oknie okazałe gwiazdy z bibuły wprowadzą przytulny nastrój, dzięki któremu poczujemy zbliżające się Święta.

 

Nasza rada:

Przygotuj ten sam wzór w kilku rozmiarach. Po wycięciu i sklejeniu gwiazdy przez dziecko połącz wszystkie dekoracje od największej do najmniejszej za pomocą kleju na gorąco. Zapewni to odpowiednią trwałość a dekoracja stanie się przestrzenną ucztą dla oczu. Pomóż dziecku zawiesić gotową ozdobę na karniszu, lub do szyby – jego radość z uzyskanego efektu na pewno Cię zachwyci.

 

 

Dekoracje z bombek.

Lekkie plastikowe bombki możesz przykleić do ramy okiennej za pomocą specjalnej dwustronnej taśmy, lub powiesić na sznureczkach, przyczepionych do karnisza. Pięknie będą się również prezentować piękne gwiazdy, lampiony i lampki cotton balls ułożone na parapecie. Taką dekorację bez problemu wykonają już kilkulatki, a zabawa w dekoratora wnętrz i tworzenie kompozycji na parapecie pomoże rozwijać u dziecka zmysł estetyki.

 

Nasza rada:

Plastikowe bombki będą bezpieczniejsze dla małych dzieci. Jeśli masz w domu uważnego nastolatka, możecie stworzyć kompozycję ze szklanych bombek.  Pamiętaj, aby otwierając okno do wietrzenia pomieszczeń uważać na zamocowane dekoracje.

 

Wzory malowane na szkle.

Stworzymy je za pomocą specjalnego białego flamastra kredowego do szkła. Jeśli nasze zdolności pozostawiają wiele do życzenia, możemy skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie. Wystarczy, że je wydrukujemy, przykleimy na zewnętrznej stronie szyby, i odrysujemy 😉 Możemy również odrysować sam obrys, pozostawiając kolorowanie dziecku. Starsze dzieci można poprosić o narysowanie płatków śniegu, gwiazdek, a nawet całych świątecznych scenerii.

 

Nasza rada:

Zawsze dostosuj wysokość wzorów do wzrostu i umiejętności dziecka. Małe dzieci często chcą wchodzić na drabinę i malować na oknach z drabiny – pamiętaj, aby przy tej czynności nie pozostawiać ich bez nadzoru. Czasem bardziej odpowiednie może się okazać krzesło, na którym, malec może usiąść, a w przypadku najmłodszych dzieci, sugerujemy malowanie okien balkonowych i tarasowych z poziomu podłogi 🙂

Świąteczne wyklejanki.

W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych szablonów do przyklejenia na okno. Możemy jednak puścić w ruch nożyczki i dać zajęcie małym dziecięcym rączkom, dając im do wycinania wydrukowane wzory domków lub gwiazdek. Taka aktywność dodatkowo wzmacnia mięśnie i poprawia motorykę małą dzieci. Naklejanie wyciętych dekoracji na oknie również powinno dostarczyć dzieciom wiele radości.

 

Nasza rada:

Pamiętaj o zastosowaniu odpowiednio dobranych nożyczek, dzięki temu rączki malucha nie będą się szybko męczyć, a wycinanie będzie dobrą zabawą. Pozwól dziecku przyklejać wycięte szablony według własnego pomysłu. Niech się bawi zmieniając aranżację. Wycięte szablony można łatwo przyklejać i odklejać od okna dzięki zwykłej taśmie klejącej.

 

 

Ozdoby z rolek po papierze toaletowym.

Rolki po papierze toaletowym są w każdym domu. Można z nich wykonać małe cuda – dzieci bez problemu wytną odpowiednie elementy, które mogą potem pomalować i skleić, tworząc wspaniałe gwiazdy wg wzoru. Takie udekorowane płatki śniegu lub gwiazdy można na sznureczku powiesić na oknie lub na karniszu. Dodatkowo nasze ozdoby możemy oprószyć brokatem, dodając im więcej magii.

 

Nasza rada:

Ozdoby z papieru toaletowego są niezwykle ekologiczną i tanią formą dekoracji. Pamiętaj, aby zacząć je zbierać odpowiednio wcześniej. Inne ciekawe zastosowanie rolek po papierze toaletowym, to wykonanie z nich masy papierowej, z której również można wykonać ciekawe świąteczne ozdoby i dekoracje, na przykład świeczniki lub figurki.