Jak dbać o rolety zewnętrzne zimą.
Porady eksperta – jak zadbać o rolety zewnętrzne zimą, aby wydłużyć ich żywotność i zapobiec uszkodzeniom mechanicznym.
Od kilku dni nawiedzają nas siarczyste mrozy, a temperatura głównie w godzinach wieczornych, nocnych oraz porannych spada kilkanaście stopni poniżej zera. Jest to o tyle problematyczne, gdyż właśnie wtedy najczęściej korzystamy z rolet zewnętrznych. Rano odsłaniamy a wieczorem zasłaniamy okna. Co zrobić, aby przypadkowo nie uszkodzić rolet?
Rolety termoizolacyjne ręczne.
W przypadku rolet zewnętrznych zabezpieczających (często nazywanych termoizolacyjnymi ze względu na swoje właściwości) obsługiwanych ręcznie sprawa jest prosta. Ponieważ każde okno obsługujemy niezależnie musimy zwrócić uwagę czy roleta lekko reaguje na podciągnięcie sznurka. Jeśli tak, możemy kontynuować podnoszenie lub opuszczanie rolety. Jeśli nie, nie ciągnijmy za sznurek na siłę, być może roleta przymarzła, a próba jej podniesienia może doprowadzić do rozerwania pancerza. Najczęściej do przymarznięcia dochodzi w momencie, gdy roleta jest opuszczona a na dworze jest marznąca mżawka, bądź gdy w ciągu dnia śnieg się topi, a nocą przy ujemnych temperaturach roztopiona woda zamarza.
Rolety termoizolacyjne elektryczne.
W przypadku rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie najważniejszą kwestią będzie pytanie – w jaki silnik wyposażona jest Twoja roleta. I w cale nie interesuje nas sposób jej sterowania. Niezależnie od tego, czy obsługujesz roletę za pomocą klasycznego przycisku naściennego, pilota czy aplikacji, najważniejszą sprawą będzie, czy zastosowany siłownik jest przeciążeniowy czy też nie. Silnik przeciążeniowy to tzw. silnik z detekcją przeszkód. W przypadku wykrycia przymarznięcia natychmiast zakończy swoją pracę, aby nie dopuścić do uszkodzenia rolety. Jeśli więc próbujesz podnieść roletę, a ona nie wykonuje polecenia, podejdź do niej i upewnij się, czy nie przymarzła ona do parapetu.
Rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji.
Jeśli w Twoim domu zagościły zewnętrzne rolety z funkcją żaluzji, możesz być pewien, że są one wyposażone w silniki przeciążeniowe z detekcją przeszkód. Zatem, jeśli roleta nie reaguje na polecenia, podnosi się kawałeczek i zatrzymuje, oznacza to, że coś blokuje jej swobodne działanie, więc najprędzej przymarzła do parapetu. Jeśli nie padał marznący deszcz, który mógłby spowodować zamarznięcie mechanizmu unoszącego lamele, możesz nadal swobodnie je uchylić.
Konserwacja rolet zewnętrznych.
Jeśli Twoje rolety zewnętrzne działają bez zastrzeżeń, jedyną rzeczą, jaką możesz zrobić aby zabezpieczyć je przed mrozem i nie dopuścić do powstania uszkodzeń mechanicznych, jest ich dokładna obserwacja podczas działania. Możesz również posmarować gumową uszczelkę dolną suchym silikonem, aby zniwelować możliwość jej przymarznięcia.